Do czego służą rurki tracheostomijne? Przekonaj się teraz!

W stanach zagrożenia życia, jak i w wielu innych przypadkach, bardzo ważne jest to, aby zapewnić pacjentowi możliwość swobodnego oddychania. To szczególnie istotne, gdy pozostaje on np. nieprzytomny. W tym zadaniu mogą pomóc dostarczane przez sklep medyczny rurki tracheostomijne. Co to za akcesoria, do czego dokładnie służą? Sprawdź to!

Czym są rurki tracheostomijne i do czego służą?

To rodzaj przewodów, które umieszcza się w tchawicy i unieruchamia specjalnymi tasiemkami, przyczepianymi do szyi. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie drożności dróg oddechowych i odpowiedniej wentylacji kontrolowanej, czyli niezależnej od pacjenta, i jego tzw. napędu oddechowego. Rurka tracheostomijna dobrze sprawdza się w sytuacji, gdy np. pacjent jest chory z powodu niedrożności górnych dróg oddechowych.

Tego typu przyrządy produkuje się najczęściej z plastiku, stali chirurgicznej, akrylu oraz silikonu. Różne materiały sprawiają, że mają one często zupełnie odmienne cechy. Modele wykonane z metalu na przykład stosuje się wielokrotnie, są dodatkowo odporne na korozję i zakażenia. Używa się ich zazwyczaj u pacjentów z długotrwałą tracheostomią. Stosunkowo łatwo się je też czyści. Z kolei modele wytwarzane z tworzyw sztucznych są bardziej elastyczne i miękkie, więc obniżają ryzyko podrażnienia lub uszkodzenia krtani i tchawicy. Dodatkowo można przy nich stosować inne akcesoria, takie jak baloniki uszczelniające. Zakłada się je zwykle pacjentom z krótkotrwałą tracheostomią.

Kiedy i jak się je zakłada?

Trudności z oddychaniem mogą się pojawić w najróżniejszych sytuacjach. Rurka tracheostomijna konieczna jest np. przy urazach, nowotworach, porażeniach nerwu odpowiedzialnego za pracę górnych dróg oddechowych, jak i przy zalegającej w nich wydzielinie lub wadach wrodzonych. Do założenia tego typu przyrządu do oddychania należy wykonać stosowny zabieg, nazywany tracheotomią, polegający na otworzeniu przedniej ściany tchawicy. Właśnie w tym miejscu umieszcza się opisywane akcesorium.

Gdzie kupić takie akcesoria?

Produkty te należy kupować wyłącznie w wyspecjalizowanych w sprzedaży takich artykułów firmach. Muszą one bowiem mieć stosowne atesty. Dobry sklep medyczny zapewnia artykuły o różnych wymiarach i wykonane z odmiennych materiałów. Często też przedsiębiorstwa te dostarczają akcesoria potrzebne do ich prawidłowego działania.

News Reporter