Na czym polega badanie próbek w laboratorium mikrobiologicznym?

Badania wody, ścieków i innych substancji wymagają zebrania materiałów, na których będą pracować laboranci. Laboratorium mikrobiologiczne zajmuje się zatem pobieraniem próbek. Sprawdź, na czym polega ten proces i jakich procedur muszą przestrzegać profesjonaliści z branży.

Akredytowane pobieranie próbek

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie materiału do badań muszą zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze, należy zebrać substancję w odpowiednim miejscu i zrobić to w taki sposób, by nie doszło do jej zanieczyszczenia, na przykład poprzez dotyk brudnych rąk lub niesterylną probówkę. Ponadto ważne są dalsze warunki przechowywania materiału. Musi zostać umieszczony w optymalnej temperaturze. Każda czynność podejmowana przez placówkę badawczą jest ściśle monitorowana. Akredytowane pobieranie próbek regulowane jest poprzez sztywno określone procedury, w tym normę ISO oraz wskazania Polskiego Centrum Akredytacji.

Badania realizowane przez laboratorium mikrobiologiczne

Jakie zadania realizuje laboratorium mikrobiologiczne w Poznaniu lub innym mieście? Cele badań są różne. Analiza zebranych materiałów służy między innymi do:

  • ochrony środowiska naturalnego znajdującego się wokół fabryk i sprawdzenia wpływu działań produkcyjnych na wodę, glebę oraz powietrze,
  • wykrywania substancji potencjalnie szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego,
  • przejścia przez procedury dopuszczenia żywności na rynek,
  • przeprowadzania audytu środowiskowego, który cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców.

Laboratorium mikrobiologiczne w śląskim realizuje między innymi badania chemiczne gleby, monitoring składowisk odpadów i analizuje materiał badawczy pod kątem obecności bakterii i grzybów. Każdy etap pracy kontrolują doświadczeni fachowcy, którzy dbają o wiarygodność próbek oraz ich precyzyjne przeanalizowanie.

Profesjonalne badania środowiskowe

Badanie ścieków, wody pitnej lub innej substancji to zadanie dla profesjonalistów. Laboratorium mikrobiologiczne we Wrocławiu, Poznaniu i każdym innym mieście musi przestrzegać określonych procedur. Zleć analizy akredytowanej placówce, by mieć pewność, że próbki nie zostaną zanieczyszczone i będą przechowywane w odpowiedniej temperaturze.

News Reporter